Alpská hvězda Limburger

Specialita z Allgäu  a Alpská hvězda, dva nápisy, které jsou na obalu sýra. Co nám to vlastně říká?

Allgäu je oblast na jih od bavorského Švábska a východního Baden-Württemberska, sousedící s Rakouskem. Alpská oblast Allgäu je oblíbená pro zimní sporty. Dále je ale známá svým mlékárenským  průmyslem. Hlavně svými Hirtenkäse sýry z mléka krav pasoucích se na trávě a potom také Bergkäse, což je název pro horské sýry, které jsou vyráběny v německých Alpách. IMG_5077

Sýr, který zde mám já,  je typu Limburger. Začal se dělat v devatenáctém století ve vévodství Limburg, jenž je není rozděleno mezi Belgii, Německo a Nizozemí.

Limburger byl kdysi považován za sýr pro pracujícího člověka. Tento sýr se typicky podával na tmavém chlebu s plátky cibule a byl zapíjen pivem.

Nyní k ochutnávce. Sýr je vyráběn sýrárnou Mang-Käsewerk. Dle výrobce veškeré potřebné mléko je regionální, to znamená, že zhruba 350 výrobců z okruhu 35 km vyrábí mléko pro tuto mlékárnu.

Sýr je měkký s jemnou konzistencí, má tenkou  kůrku oranžové barvy a dobře prozrálé těsto o tučnosti 40 %.  Chuť je poměrně silná, aromatická a slaná. Ze sýra je mírně cítit čpavek. Patří mezi sýry  s mytou kůrou, která vzniká díky mazové kultuře Brevibacterium linens. Povrch sýra se omývá touto kulturou a má tak na svědomí typický zápach a barvu. U tohoto sýru je barva podpořená ještě  přírodním barvivem, které je u tohoto typu sýrů velmi časté.

IMG_5089

Z mého pohledu nelze sýrů nic vytknout. Výborný k němu bude žitný chléb, cibule a pivo nebo výrazné červené víno.

Sýr je vyráběn z pasterizovaného mléka. Obsahuje minimálně 43 % sušiny, ve které je 40 % tuku.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů